Start Planning
Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena

Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena 2024, 2025 ir 2026

Karaliaus Mindaugo diena Lietuvoje, yra kasmetinė visuotinė bei valstybinė šventė, vykstanti liepos 6-ąją. Ši diena taip pat žinoma kaip Valstybės diena.

MetaiDataDienaŠventes
2024liepa 6 d.šeštadienisKaraliaus Mindaugo karūnavimo diena
2025liepa 6 d.sekmadienisKaraliaus Mindaugo karūnavimo diena
2026liepa 6 d.pirmadienisKaraliaus Mindaugo karūnavimo diena
Slinkite į puslapio apačią, norėdami sužinoti ankstesnių metų datas.

Ši atostogų diena yra skirta paminėti karaliaus Mindaugo karūnavimą 1253 metais. Mindaugas buvo pirmasis ir vienintelis karūnuotas Karalius, per visa Lietuvos istoriją.

Kol tikroji karūnavimo diena, istoriškai kelia nemažai diskusijų, liepos 6-oji buvo pasirinkta remiantis istoriko Edvardo Gudavičiaus hipoteze 1989 metais. Dėl šios priežasties, Karaliaus Mindaugo diena pradėta švęsti nuo 1991 metų.

Apie Mindaugą yra žinoma nedaug. Yra žinoma, kad jis gimė maždaug apie 1203 metus. Iki Lietuvai tapus žinoma, jis taip pat buvo pirmasis Didysis Lietuvos Kunigaikštis. Maždaug apie 1230 ir 1240 metus, Mindaugas pradėjo plėsti savo teritoriją aplink Slavų ir Baltų regionus. Vėliau jis siekė priimti krikštą iš Katalikų Bažnyčios, o už tai atidavė dalį žemių, esančių dabartinėje Lietuvos teritorijoje, mainais už palaiminimą iš Popiežiaus Inocento IV.

Mindaugo siekis priimti krikštą, padėjo jam sukurti sąjungą su Livonijos Ordinu. Mindaugas buvo karūnuotas 1253 metų vasarą ir kartu su savo žmona Morta, valdė apie 300 – 400 tūkstančių žmonių. Tuo metu visas bažnytines ceremonijas prižiūrėjo Kulmo vyskupas Henris Heidenreichas, o karūną suteikė Andreas Stirlandas.

Po karūnavimo, taika Mindaugo valdomose žemėse truko apie aštuonerius metus. Valdymo laikotarpiu, Mindaugas siekė plėsti savo valdomą teritoriją į rytus. Jis sukūrė valstybines institucijas, kurios padėjo stiprinti jo įtaką tokiose srityse kaip Juodoji Rusia ir Polockas. Jis vedė derybas su Galicija-Volyne. Be viso to, Mindaugas suvaidino įdomią rolę, būdamas vieninteliu žmogumi Lietuvoje, su tokiu titulu.

Ankstesni metai

MetaiDataDienaŠventes
2023liepa 6 d.ketvirtadienisKaraliaus Mindaugo karūnavimo diena
2022liepa 6 d.trečiadienisKaraliaus Mindaugo karūnavimo diena