Start Planning
Lietuvos valstybės atkūrimo diena

Lietuvos valstybės atkūrimo diena 2025 ir 2026

Kiekvienais metais, Vasario 16 dieną, Lietuva švenčia Nepriklausomybės Dieną, kuri mini šalies nepriklausomybės paskelbimo dieną 1918 metais. Iki tol, šalis priklausė Carinei Rusijai, kol 1918 – aisiais metais, per Pirmąjį pasaulinį karą, Lietuvą okupavo Vokietija.

MetaiDataDienaŠventes
2025vasaris 16 d.sekmadienisLietuvos valstybės atkūrimo diena
2026vasaris 16 d.pirmadienisLietuvos valstybės atkūrimo diena
Slinkite į puslapio apačią, norėdami sužinoti ankstesnių metų datas.

Nepriklausomybės aktas buvo pasirašytas 1918 metais, jį pasirašė Lietuvos Taryba, kuri paskelbė teisę į nacionalinį apsisprendimą remiantis 1917 metų Rugsėjo 18-23 dienos Vilniaus Konferencijos Rezoliucija. Šalis turėjo būti suformuota remiantis demokratiniais principais, o jos sostinė tapo Vilnius.

Tačiau 1940 metais, Rusija aneksavo šalį, kurią ateinančius 50 metų valdė Sovietai, kol 1990 metais ji vėl atgavo savo nepriklausomybę. Dėl šios priežasties, Vasario 16 diena yra švenčiama kaip Valstybės Nepriklausomybės Diena, o Kovo 11 dieną yra švenčiama Nepriklausomybės Atkūrimo Diena.

Kai 1918 metais buvo paskelbta nepriklausomybė, Vokietijai artėjant prie Rusijos, Lietuva buvo okupuota Vokietijos. Vokietija pati paskatino Lietuvos Tarybos įsteigimą mainais, kad ji sudarys sąjungą su Vokietija, o ne su Rusija.

Lietuvos nepriklausomybės deklaracija Vokietijai neįtiko, todėl Vokietijoje buvo uždraustas akto paskelbimas ir prasidėjo trukdymai Tarybos veiklai. Kai Vokietija pralaimėjo Pirmąjį Pasaulinį Karą, buvo įsteigtas Lietuvos Kabinetas, o Lietuvos valdymą, iki pat 1940 metų Rusijos aneksijos, perimė Taryba.

Lietuviai nepriklausomybės Dieną švenčia entuziastingai. Visi didieji šalies miestai rengia festivalius, paradus ir yra sakomos kalbos. Sostinėje vyksta viešieji pasirodymai nacionaliniame Operos ir Baleto teatre. Katedros Aikštėje vyksta vieši, nemokami koncertai. Nepriklausomybės Dieną nedirba biurai ir valstybinės įstaigos.

Ankstesni metai

MetaiDataDienaŠventes
2024vasaris 16 d.penktadienisLietuvos valstybės atkūrimo diena
2023vasaris 16 d.ketvirtadienisLietuvos valstybės atkūrimo diena