Start Planning
Kalėdos

Kalėdos 2024, 2025 ir 2026

Lietuvoje, Kūčios, Kalėdos ir antroji Kalėdų diena yra gausiai švenčiamos, o Kalėdų sezonas oficialiai tęsiasi daugiau nei mėnesį, pradedant Adventu, kuris prasideda Lapkričio pabaigoje, ir baigiant Trijų Karalių švente, kuri būna Sausio 6 dieną.

MetaiDataDienaŠventes
2024gruodis 24 d.antradienisŠv. Kūčios
gruodis 25 d.trečiadienisKalėdos
gruodis 26 d.ketvirtadienisŠv. Kalėdų antroji diena
2025gruodis 24 d.trečiadienisŠv. Kūčios
gruodis 25 d.ketvirtadienisKalėdos
gruodis 26 d.penktadienisŠv. Kalėdų antroji diena
2026gruodis 24 d.ketvirtadienisŠv. Kūčios
gruodis 25 d.penktadienisKalėdos
gruodis 26 d.šeštadienisŠv. Kalėdų antroji diena
Slinkite į puslapio apačią, norėdami sužinoti ankstesnių metų datas.

Gruodžio pradžioje, vos tik prasidėjus Kalėdų sezonui, miestai ir miesteliai visoje Lietuvoje stato dideles, gražiai papuoštas Kalėdų egles, bei įrengia prakartėles. Privačiuose namuose, Kalėdų eglės pasirodo dar ankščiau. Pastaraisiais metais išpopuliarėjo ir dirbtinės Kalėdų eglutės.

Kūčios yra pagrindinė Kalėdų šventė, vykstanti vakaro metu. Prieš šventinę vakarienę yra švariai išvalomi visi namai, o visi šeimos nariai vakarieniauja pasipuošę savo gražiausiais drabužiais. Kartais, simboliškai, prie Kūčių stalo yra paliekama tuščia kėdė šeimos nariui, kuris negalėjo dalyvauti Kūčių vakarienėje, arba kurio nuo praėjusių Kalėdų, nebeliko šeimoje.

Tradiciškai, šventė prasideda nuo bendros maldos, o po jos, kiekvienas prie stalo sėdintis asmuo valgo specialų, vaflinį paplotėli, su įspaustais religiniais Kalėdiniais motyvais, kuris vadinasi „Kalėdaitis“. Prieš pradedant valgyti, visi vienas kitam palinki laimingų Šventų Kalėdų. Prieš Kūčių vakarienę tenka ruoštis visą dieną, kadangi ant stalo dažniausiai būna 12 patiekalų, kurie pagaminti nenaudojant mėsos.

Tradiciškai, Lietuviškos Kalėdinės dekoracijos yra gaminamos iš šiaudų ir išdėstomos visuose namuose, kurios padeda prisiminti Jėzaus gimimą ėdžiose, o stalas apklojamas balta staltiese, ant kurios dega žvakės, dekoruotos eglišakių papuošimais. Po staltiese taip pat padedama šiaudų, o tie, kuriems iš po staltiesės pasiseka ištraukti ilgą šiaudą, tikėtina gyvens ilgą gyvenimą. Tie, kuriems pavyksta ištraukti storą šiaudą, tikėtina gyvens laimingą gyvenimą.

Po Kalėdinės vakarienės, o kartais tarp vakarienės ir deserto, pasirodo „Kalėdų Senis“, kuris mažiems vaikams atneša dovanų. Suaugę, paprasčiausiai keičiasi dovanomis tarpusavyje. Kai pasibaigia visos dovanos, vaikai eina miegoti, o suaugę dažniausiai eina į bažnyčią atlikti bažnytinių vidurnakčio apeigų.

Ankstesni metai

MetaiDataDienaŠventes
2023gruodis 24 d.sekmadienisŠv. Kūčios
gruodis 25 d.pirmadienisKalėdos
gruodis 26 d.antradienisŠv. Kalėdų antroji diena
2022gruodis 24 d.šeštadienisŠv. Kūčios
gruodis 25 d.sekmadienisKalėdos
gruodis 26 d.pirmadienisŠv. Kalėdų antroji diena